Rozhovor s komiksovou autorkou Kati Närhi o situaci tohoto žánru ve Finsku, o vyčnívající hrdince a o tom, jak samotnou tvůrkyni vlastní příběhy často překvapí.
Jitka Hanušová
Kosmonaut, prvotina finské spisovatelky Katri Lipson, je brilantně sestrojený, proměnlivý kaleidoskop. Je to kniha o snech, naději a přátelství. Je to také kniha překračující hranice druhů, žánrů a světů. Je to kniha, která místo odpovědí klade další otázky.
Dystopický román Jádro Slunce líčí kontrafaktuální historii Finska, ve kterém vládne kontrolovaný blahobyt, eugenické postupy a na černém trhu se obchoduje s chilli.
Román Porodní bába, silně spjatý s finskými dějinami a prostředím, představuje nadčasové umělecké dílo a dokáže zprostředkovat výjimečný čtenářský zážitek, o kterém nelze mlčet. Porodní bába nabízí jímavý a propracovaný děj, který kombinuje osudovou tragiku s rodinným melodramatem a zároveň odhaluje zajímavý kus nedávné historie.
„Musíme se rozhodovat každý den. Buď nasloucháte své morálce, nebo hledáte omluvy pro to, že se podřizujete morálce někoho jiného,“ říká v rozhovoru finská autorka Katja Kettu, autorka úspěšné knihy Porodní bába.
Příběh siamských dvojčat zkoumá fenomén dvojnictví a převrací ho vzhůru nohama, když dvě samostatně uvažující bytosti, které nicméně sdílejí některé orgány, slévá v jedinou schizofrenní jednotku.
Bylo nebylo, jednou uprostřed zimy se z mraků snášely sněhové vločky měkké jako peříčka. V hradním okně, jehož rámy byly z černého ebenového dřeva, seděla královna a vyšívala.Zatímco tak vyšívala a vyhlížela z okna, stalo se, že se jehlou píchla do prstu a na sníh skanuly tři kapky krve. Červené kapky vypadaly na bílé sněhové pokrývce tak hezky, že si královna pomyslela: – Ach, kdybych tak měla děťátko, bílé jako sníh, rudé jako krev a černé jako ebenové dřevo!
Salla Simukková (nar. 1981) je finská spisovatelka, žijící v Tampere. Je autorkou úspěšných knih pro mládež a překládá ze švédštiny. Přispívá také knižními recenzemi do prestižních finských deníků a týdeníků (Helsingin Sanomat, Suomen Kuvalehti).
LiStOVáNí je český literárně-divadelní projekt, který vloni v listopadu oslavil úctyhodných deset let existence. Průběžně se rozrůstající ansámbl v čele s hercem Lukášem Hejlíkem za tuto dobu zinscenoval přes 80 knih od 60 českých i zahraničních autorů, vydaných 30 různými českými nakladateli.
Lidé jsou nakažení. Je nutno je léčit. Je nutno chránit Dobro před šířící se nákazou. A to jakýmikoliv prostředky. Samozvaný Léčitel zasahuje! Útlý finský krimiromán zavádí čtenáře do Helsinek nedaleké budoucnosti a notnou dávkou severské zádumčivosti potěší všechny milovníky noir příběhů.
Kniha Zahradník pana Darwina je nevšední kontemplací nad odvěkým sporem vědy a církve, kritikou manipulátorství a předsudků i citlivou introspektivou do duše trpících. To vše spolu s originálním formálním zpracováním tvoří celek, do nějž stojí za to se pohroužit.
Představa za souslovím „igelitkové pivo“ vyvolává úsměv a zároveň jakousi nejistotu, co že se tím pivem v igelitu ve skutečnosti myslí. Dá se snad ve Finsku něco takového koupit? Bylo by nasnadě konstatovat, že to zjistíte po přečtení, ale to bych se z toho vykroutila příliš lehce.