Román britského spisovatele Simona Mawera Skleněný pokoj se odehrává z velké části v Brně. Charismatický spisovatel – původně profesor biologie – napsal román z českého prostředí plný vcítění, nadhledu i lehkosti. Právem byl za knihu nominován na prestižní The Man Booker Prize.
Anna Dytrtová
Prvotina Nicole Kraussové Muž vejde do pokoje startuje třeskutě – rovnou explozí cvičné atomové bomby.
S Fredem Chappellem o jinakosti jeho Jihu, moci humoru, nadčasovosti Poeově a o tom, že dělení literatury na vysokou a nízkou rovná se poloviční slepotě
Chappell působil dlouhá léta na univerzitě, píše seriózní literární kritiky a je uznáván stejně tak v akademických kruzích, jako v kruzích fanoušků vědeckofantastické literatury. Básnická, povídková i románovou tvorba Freda Chappella je prosycena jeho rodným Jihem.
Chappellův dlouholetý obdivovatel a překladatel Marcel Arbeit pojal výběr z povídek Věci mimo nás jako střídmý, ale reprezentativní vzorek Chappellovy tvorby.
Métro-boulot-dodo-métro-boulot-dodo-métro-boulot-dodo… Metro-rachota-postel…, lze volně přeložit pověstné trio, které se řetězí den za dnem ve stejném sledu a charakterizuje monotónní okleštěnost všedního život mnoha (nejen) Pařížanů. Strojkově stereotypní omílání jednoho každodenního úkonu za druhým je i motorkem knihy s názvem Principe de précaution (Protiriziková opatření) z roku 2009.
Z dnes už skoro staromódní pozice vševědoucího vypravěče nás Ian McEwan v hardyovsky laděném románu Na Chesilské pláži zavádí do Anglie těsně před vypuknutím sexuální revoluce. Anglie roku 1962 se nachází na samém pomezí mezi škrobenou koloniální mocností a rejdištěm dětí květin a fanynek Beatles.
Román Noci v cirkuse britské spisovatelky Angely Carterové není ve své plnokrevnosti a baroknosti vůbec snadno uchopitelný. Stejně tomu je i případě osobnosti autorky, která ač je již patnáct let po smrti, stále přidělává vrásky literární kritice.
Dílo Angely Carterové (1940–1992) bývá spojováno s pojmy jako magický realismus, surrealismus, fantasy, science fiction, gotický román, feminismus a konečně postmodernismus.