Prozaik, dramatik a scénárista Wiesław Myśliwski patří k žijícím klasikům současné polské literární scény. Je prvním ze dvou polských spisovatelů, kteří ve své zemi opakovaně získali nejvyšší literární ocenění Nike. V roce 2020 měl být hostem veletrhu Svět knihy Praha.
Lenka Daňhelová
Touhle dobou, po sezoně, jsou dny jeden jako druhý. Ráno jako každý člověk vstanu, umyju se a obleču. Ale řeknu vám, když si uvědomím, že spolu se mnou vstává, umývá se a obléká celý svět, často bych si nejradši znovu lehl zpátky do postele...
Na varšavském letišti jako obvykle čekáme půl hodiny na zavazadla. Celou tu dobu pás běží a otáčí se kolem dokola: nedopalek cigarety, deštník, nálepka hotelu Marriott, přezka od řemene kufru a čistý bílý kapesník. I přes zákaz si zapaluji cigaretu...
Před rokem se na polském trhu objevilo nové vydání populární autobiografie Krzysztofa Kieślowského, který vzpomíná od svého dětství přes první filmařské úspěchy až k mezinárodní slávě Tří barev.
Významný polský režisér Krzysztof Kieślowski, jeden z tvůrců řazených k tzv. vlně morálního neklidu, se narodil 27. června 1941 ve Varšavě a zemřel tamtéž 13. března 1996.
Básník Franciszek Kamecki debutoval v roce 1960. Od té doby publikoval několik set básní, povídek, esejí, fejetonů a scénářů. Jeho básně jsou překládány do angličtiny, němčiny, srbštiny, slovinštiny a češtiny. Kameckého poezie je zastoupena v antologii kněžské poezie Słowa na pustyni (Slova v poušti), Oficyna Poetów i Malarzy, Londýn 1971.