Přestože nejnovější kniha oceňované autorky marockého původu Leïly Slimani vyšla již před Vánoci, mediální ohlas se jí poněkud neprávem vyhnul. Druhý díl rodinné ságy s podtitulem Koukejte, jak tančíme se opět inspiruje autorčinými francouzsko-marockými předky.
Barbora Schneiderová
Čistý, skromný život je druhá povídková sbírka výtvarníka a básníka Viktora Špačka. Desítka příběhů ohledávajících zkroušená nitra převážně mužských postav vynesla autorovi letošní Literu za prózu.
V silně autobiografickém románu Amin Maalouf vzpomíná na dobu svého mládí a zamýšlí se obecně nad otázkou emigrace, identity a domova, ale i nad morálkou a svědomím v době války. Po návratu do rodné země se hlavní hrdina Adam musí vypořádat s vlastním svědomím, stejně jako s úvahami o důvodech nezastavitelného pádu arabské civilizace.
Dora Kaprálová se v nové knize tematicky ani formálně příliš nevzdaluje od svých předchozích povídkových souborů. Mnohem intenzivněji však ohledává otázku domova, vlastního exilu, dostává se i k úvahám o životě či smrti. Také se často vrací ke vzpomínkám a snům, skrze něž utíká do mnohem lyričtější polohy.
Festival Sněz tu žábu již od roku 2014 přibližuje českému publiku současnou francouzskou dramatiku. Ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem připravil soubor francouzských her, které byly v průběhu let uvedeny ve festivalových scénických skicách.