Spisovatel známý nejen detektivkami o Kurtu Wallanderovi sepsal během osobního boje s rakovinou nesentimentální filozofické úvahy o lidství, umění, existenci, smrti a pomíjivosti všeho.
Lucie Podhorná
Karin přišla o svého přítele. O smysl svého života. O vůli jít dál. Po milovaném gangsterovi jí tu zůstala jen malá Dream.
Nejlepší švédskou knihou uplynulého roku v kategorii beletrie pro dospělé se stal dystopický román popisující Švédsko budoucnosti: „Johannes Anyuru líčí s originální a osudnou dramaturgií řetězec událostí, kdy se společnost současného a budoucího Švédska zhroutí, a otevře se tak prostor teroru a represím.“
Humoristický román současného švédského autora přivádí čtenáře do říše divů, v níž tentokrát nebloudí Alenka, ale nerudný kouzelník Anton. Kdyby vás někdy neznámá holčička požádala o pomoc s trháním květin, je lepší jí vyhovět. Jinak by se z ní mohlo vyklubat pomstychtivé stvoření, které touží ulovit vaši duši a schovat si ji do sponky.
„Nerada bych ustrnula v jednom stylu jen proto, že je mezi čtenáři oblíbený, a přestala zkoumat nová území,“ říká autorka úspěšných dětských knih Gorila a já a Piráti z Ledového moře.
Ve Švédsku vznikla teroristická buňka. Agenti tajné služby Säpo tápou a jsou stále o krok pozadu. Stihnou překazit útok, o kterém se dozvídají až na poslední chvíli?
Dílo švédského autora Klase Östergrena zaujme osobitým jazykem i mistrnými fabulacemi, v nichž se mísí realita s fikcí. Autorova kritikou vysoce ceněná tvorba by si jistě zasloužila i český překlad, na který však stále čeká.
Ve svém aktuálním románu zachycuje Klas Östergren proměnu švédské společnosti od 60. let 20. století po současnost. Reálie však využívá spíše jako kulisy, do nichž zasazuje množství plnokrevných postav, o jejichž vývoj a vztahy jde v rozkošatělém, jazykově zajímavém vyprávění především.
Román o ženě, která nechce být nezávislá, ale touží být hýčkána a opečovávána, otevírá některé aktuální feministické otázky. Soužití s gangsterem přináší hlavní hrdince Karin vytoužený luxus, to však má svá úskalí – mezi nimi i příliš času na přemýšlení.
Absurdní humor po švédsku: po Karlssonově úspěšné novele Místnost se českým čtenářům dostává do rukou příběh „obyčejného“ člověka, který jednoho dne objeví ve své schránce naprosto neuvěřitelnou fakturu a musí se ptát sám sebe: jakou cenu má štěstí?
Doktor Wasser zná zázračný recept. Stačí se ho držet a stanete se vítězi, stejně úspěšnými jako on sám. Zbývá jen otázka: Kdo je doktor Wasser a v čem přesně jeho úspěch spočívá? A kdy si budeme moci něco od švédského moderního klasika Larse Gustafssona přečíst v češtině?
J. H. Khemiriho čeští čtenáři dosud neznají, ve Švédsku však patří k nejuznávanějším autorům. K jeho tématům patří boj Švédů s přistěhovaleckými kořeny o nalezení vlastní identity, soupeření o moc, diskriminace menšin či význam mateřského jazyka.
Jak přežít vztah, ve kterém jde partnerovi jen o něj samotného? Autor ukazuje, jak obtížné je vymanit se ze vzorců chování, ve kterých jsme vyrostli. Přesto je jeho román milé, oddechové čtení.