Nově přeložený román Moniky Ali rozhodně netrpí přemírou „magického vcítění se“, což je podle Jiřího Peňáse hlavní rys české ženské literatury nebo „ženského“ psaní vůbec, ať jej produkuje kdokoli. Ali umí být stejně jadrná jako prototypický spisovatel-muž, a dokonce zábavnější, protože ženská optika působí v této poloze neotřeleji.
Monica Ali
Na rozdíl od knihy Ve čtvrti Brick Lane, která je poměrně tradičním, chronologickým vyprávěním, je román Alentejo Blue spíše volně poskládanou sbírkou kratších či delších žánrových obrázků.
Aliová se narodila roku 1967 v muslimském Bangladéši, ovšem její rodiče záhy přesídlili do Británie, kde Monica posléze vystudovala Oxfordskou univerzitu. Po absolutoriu se brzy vdala a hned měla děti. Spisovatelku by v ní v tu dobu nikdo nehledal.
Román Ve čtvrti Brick Lane není jen zajímavou sondou do života poměrně uzavřené přistěhovalecké komunity, je to především kniha o osobním zrání a osvobození.
Monica Ali, britská spisovatelka bangladéšského původu, doposud vydala jediný román, Ve čtvrti Brick Lane.
Hodinu a čtyřicet pět minut předtím, než začal naznínin život – začal tak, jak měl ještě nějakou dobu pokračovat, tedy nejistě –, ucítila její matka Rúpban...
Jen málokterá kniha byla letos tak napjatě očekávána jako románový debut Monicy Ali Brick Lane...