S miliony dolarů za zády
Setkat se v české literatuře s dobrou knihou z amerického prostředí, navíc s přesahem do více žánrů, je událost. Těžký prachy od Jana Nováka přitom splňují všechna zmíněná kritéria. Poznat zblízka svět, v němž se točí miliony dolarů, nebylo nikdy jednodušší.
Těžký prachy, s nimiž Jan Novák po tři roky na přelomu tisíciletí přicházel každodenně do styku, byly „těžký“ obrazně i doslova. Miliony dolarů, které coby doručovatel distribuoval či naopak svážel z bank, směnáren a dalších institucí, představují materiál pro syrovou a cennou sondu do života ve Spojených státech, konkrétně v Chicagu.
Autor se nechal najmout na těžkou a poměrně nebezpečnou práci ozbrojeného doručovatele, respektive řidiče obrněných dodávek, které koloběh peněz zajišťovaly. Při převážení strávil nepočítaně času nejen s lidmi mnoha národností, vyznání a barev pleti, ale také s jejich životními osudy. Ty spolu s vlastními zážitky a postřehy přetavil v kratší či delší příběhy, jejichž postavy se prolínají v čase a prostoru, neboť vysoká fluktuace zaměstnanců byla jedním ze symbolů této práce, byť se mezi zaměstnanci našli i jedinci, kteří vydrželi v koloběhu peněz i dvě desetiletí. Statut efengéčka (FNG, tedy „a fuckin’ new guy“) měl nicméně ve firmě každý minimálně v prvních třech měsících.
Hovorový jazyk, kterým Novák nechává postavy promlouvat, je prošpikován anglicismy i americkými reáliemi. Čtenáři se díky nim postupně skládá barvitý obraz života některých vrstev amerického velkoměsta, jehož součástí nejsou jen obchodní čtvrti s bílými límečky, ale i periferie a ghetta, kde pohybovat se po ulici s pytlem peněz znamená třímat v druhé ruce nabitý revolver a mít se neustále na pozoru. To vše za deset dolarů na hodinu.
„Hledal jsem přechodný džob, než se postavím zpátky na volnou nohu, ale říkal jsem si, že když už musím zase nosit výplatu, tak si najdu práci, o níž budu moct nějakou dobu psát, místo abych šel učit anebo dřepěl v kanceláři. A tohle zaměstnání se točilo kolem zbraní a peněz, to byl vrt do nejtemnějších hlubin americké psyché, v téhle práci se zabíjelo i odolávalo velkému pokušení (…).“ (s. 28)
Těžký prachy lze číst jako dobrodružnou literaturu; detailní popis ozbrojených přepadení „included“. Na své si přijde i čtenář zkoumající sociální a socioekonomické aspekty Ameriky na přelomu tisíciletí, tedy krátce před 11. září 2001 a nedlouho po něm: kapitalismus v krystalicky čisté podobě, kterou si my, sociálně přecitlivělí Evropané, neumíme představit, to vše v kombinaci s konkrétním mnohonárodnostním obsazením, bezpočtem motivací, příčin a životních osudů. Ovšem ještě bez vyhrocené hyperkorektnosti vůči všemu, všem a za všech okolností. Ostatně, kde jinde než v Americe by se mohli potkat „mongolský ostrostřelec“ s těžko vyslovitelným jménem Otgonbaatar Badan, jemuž nikdo neřekl jinak než Obi Wan Kenobi podle postavy z Hvězdných válek, bosenský muslim Senad Omanić a český spisovatel John.
Přitažlivost Těžkých prachů je v jejich autentičnosti a až dokumentární civilnosti, díky níž čtenář snadno zapomene, že jde o beletrii, nikoliv o literaturu faktu. Schopnosti střízlivého a přitom poutavého vypravěče ostatně Novák opakovaně osvědčil již dříve, což lze nejsnáze doložit například na románu Zatím dobrý, který popisuje cestu skupiny kolem bratří Mašínů za svobodou a u kterého si právě tohoto vyprávěcího stylu kritici cenili.
Autor střídá tempo vyprávění, akční momenty a kapitoly prokládá postřehy či úvahami. Milovníci poezie se dočkají i čtveřice sonetů a ti, kteří by snad uvažovali o tom, jak rychle přijít k penězům, jistě ocení kapitolu nazvanou Inside job, kde je možná nastíněn popis toho, jak spáchat geniální zločin:
„Scénář ‚Falešná posádka‘ je sice doable, ale také čistá fantazie: nikoho ze svých přátel bych do něčeho podobného nikdy nezatáhl, i když některé z nich bych k tomu asi nemusel dlouho přemlouvat.“ (s. 194)
Na jednu knihu je toho zkrátka až dost.
Kupte si knihu:
Podpoříte provoz našich stránek.