2 femmes 2 hommes 4 névroses
Martina Chyba, jak jméno napovídá, je českého původu – narodila se v Praze, její rodiče emigrovali do Švýcarska v srpnu 1968. Vystudovala francouzštinu a němčinu na ženevské univerzitě, v roce 1989 nastoupila jako stážistka do švýcarské televize, kde pracuje dodnes.
Martina Chyba (1965) je ve Švýcarsku známá především jako televizní moderátorka a koproducentka publicistických pořadů À Bon Entendeur (Kdo ráčí vyslyšet), Mise au point (Pod drobnohledem) a od roku 2004 velmi oblíbeného Scènes de ménage (Scény z rodinného života).
U zrodu jejího prvního románu 2 femmes 2 hommes 4 névroses (2 ženy, 2 muži, 4 neurózy, Favre 2006) stála podle autorčiných vlastních slov krize čtyřicátnice a zároveň nabídka nakladatelství Favre, jež prvotinu Martiny Chyby vydalo v září tohoto roku. Román komickým způsobem popisuje neurózy tzv. privilegované generace (25-40 let), která se zmítá pocity úzkosti a samoty. Představitelé této generace jsou čtyři přátelé velmi odlišných zaměstnání a problémů - Armand, bývalý bankéř, nyní televizní hvězda; Violette, krásná a chytrá blondýna; Jean-Marc, rozvedený programátor, a Margueritte, žena oscilující mezi rodinou a postem manažerky. Tyto čtyři postavy, navzdory rozdílům v životním stylu všechny stejně posedlé sexem, se začnou věnovat tzv. TCCC (přátelská kognitivní terapie chování), v rámci níž si předkládají stále složitější a absurdnější úkoly, jež jim mají pomoci vyřešit problémy a nalézt vytoužené štěstí.
Martina Chyba píše stylem reflektujícím moderní dobu esemesek a e-mailů, který však nemusí všem vyhovovat – odstavce nepřesahují 4 řádky, poznámky se střídají s výtažky ze statistik a tabulek, text překypuje vulgárním jazykem, neologismy a metaforami. Tento způsob psaní, místy připomínající stylistické cvičení, je ve Švýcarsku ojedinělý a přidá-li se k němu autorčin věhlas televizní moderátorky, není divu, že se román stal jedním z nejprodávanějších knih letošního podzimu. Po úspěšném debutu se Martina Chyba chystá napsat druhý román – otázkou zůstává, zda kromě košilatého humoru a slovních hříček čtenářům tentokrát přinese požitek i co do propracovanějšího příběhu, subtilnějšího jazyka či přehlednější narativní formy.