Španělská novinářka a dnes i spisovatelka Natalia Sanmartín Fenollera dosáhla úspěchu hned po vydání své prvotiny: román Procitnutí slečny Primové se dnes čte už v sedmdesáti zemích světa, chystá se filmová adaptace s mezinárodním hvězdným obsazením. Návod autorka našla u Jane Austenové.
Veronika Olbrechtová
Obstojí studovaná slečna jako knihovnice v zapadlém městečku, kde se dávno zastavil čas? Španělská novinářka Natalia Sanmartín Fenollera se v příběhu o střetu moderního a tradičního – a tedy stresu a poklidu – zamýšlí nad správným nastavením hodnot. Její prvotina má ráz pohádky anebo utopie, a nejspíš právě proto má obrovský úspěch u čtenářů v nejrůznějších zemích.
Kniha Deset žen chilské spisovatelky Marcely Serranové vybízí k tomu, abychom se pokusili soucítit se ženami, které svou duši otevřely ostatním. Jejich psycholožka trvá na tom, že mají-li se různá trápení vyléčit, je třeba o nich mluvit.
Knihy Lucíi Etxebarríi jsou ve Španělsku považovány za feministickou literaturu. Beatriz a nebeská těl(es)a je o ženách, nejedná se však o typickou „love story“, nýbrž o moderní příběh, ve kterém hrají důležitou roli prvky, které v tradičních románech běžně nelze nalézt – bisexualita či drogy.
Manuel Rivas je považován za nejvýznamnějšího současného galicijského spisovatele, jehož knihy byly přeloženy do několika světových jazyků včetně češtiny (Ta proklatá duše, nakl. Pavel Mervart, 2011). Spolu se spisovatelem Susem de Torem (autor románu Třináctý úder zvonu – Trece campanadas/Trece badaladas) patří mezi galicijské spisovatele, které uznává literární kritika i publikum po celém Španělsku.