Začíná třetí dekáda jednadvacátého století a manga si na českém knižním trhu konečně vydobyla své pevné místo. V sousedním Polsku i Německu už se těší velké popularitě více než dvacet let, ale přesto jde o úctyhodný výkon domácích nakladatelů, kterému předcházel dlouhý boj a nekonečná trpělivost vydavatelů i čtenářů.
Anna Křivánková
„Tak, vážení, teď se račte navzájem pozabíjet,“ pravil ani ne třicetiletý zaměstnanec VRO Matazó Saiki. Vlasy odbarvené na blond měl vyčesány do čupřiny a oči mu pod tmavými brýlemi zlověstně blýskaly. Všech osmatřicet obyvatel domova důchodců Wakabadai v odpověď poplašeně vyjeklo.
Bylo pozdní odpoledne a Nobuteru si se svými dvěma kamarády hrál na pódiu na školním dvoře. Všichni tři chlapci byli oblečeni dost uboze. Bylo to totiž v době, kdy se oděv dal koupit pouze na přídělové lístky.
Vstoupí-li český čtenář do míst, kde čas není pevně daný, tři dny zde mohou být stejně dlouhé jako jinde deset let a vaše nejintimnější vzpomínky a myšlenky slouží spolucestujícím ve vlaku místo bulvárního tisku, zavítá tak knižně vůbec poprvé do jednoho z mnoha světů, jež stvořil významný japonský postmoderní spisovatel, dramatik, literární kritik a v neposlední řadě i hudebník a herec Jasutaka Cucui.
Jako autorka nejstaršího světového románu je uváděna heianská dvorní dáma Murasaki Šikibu. Byla však tato tajemná žena skutečně jeho jedinou autorkou?
Informace o japonských literárních cenách udělených za rok 2004.
V japonském literárním světě je Šimei Futabatei vnímán především jako autor prvních realistických románů, oproštěných od tradičního vypravěčského stylu.
Jen málo autorů novodobé japonské literatury se již za svého života setkalo s tak pozitivním ohlasem u čtenářů i kritiky jako Naoja Šiga.
Přestože se jedná o starší titul, zasluhuje si tento výběr nejznámějších povídek předního japonského spisovatele minulého století Naoji Šigy (1883-1971) pozornost.