Prvotina středoškolského učitele Alexise Jenniho Francouzské umění válečné nás na pozadí příběhu odehrávajícího se v současnosti plné neklidu vládnoucího v lyonských ulicích, přivádí prostřednictvím retrospektivního vyprávění také do období druhé světové války, bojů v Alžírsku a Indočíně, kde pomalu odkrýváme životní příběh Viktoriána Salagnona. A i přes poměrně velkou časovou propast nalézáme paralely.
Barbora Hušáková
„... zaujala mě kombinace humoru a jistého detektivního nádechu, gradujícího ke konci jako v klasické napínavé detektivce. A když jsem poprvé slyšel slogan přirovnávající Legardinierovu Julii ke kombinaci Amélie z Montmartru a Bridget Jonesové, bylo jasné, že překlad chci dělat,“ říká překladatel románu Zítra začnu nový život od francouzského autora Gillese Legardiniera.
Gilles Legardinier byl ve Francii dlouho známý zejména jako autor thrillerů: obdržel za ně i řadu literárních cen. Proto bylo velkým překvapením, když mu vyšel humoristický román.
Kniha Amélie Nothombové Životopis hladu byla ve Francii vydána již v roce 2004, české vydání je ale zcela čerstvé. Příznivci románů této populární belgické autorky si jistě i tentokrát přijdou na své.
Příběh muže, který si přestává vědět rady s vlastním životem – tápe nad tématem svých knih a neví, co si počít sám se sebou, se svou rodinou, kariérou.
Román Un oncle à héritage je dalším z řady bestsellerů francouzské spisovatelky a novinářky Madeleine Chapsal. Tato autorka není v českém prostředí příliš známá, její díla se do češtiny zatím nepřekládají. To však neznamená, že by její knížky nestály za přečtení – ba právě naopak. Ve Francii se například právě titul Un oncle à héritage dočkal již třetího vydání.