Prvotina a nadlouho zřejmě i jediná kniha filmaře Dai Sijieho Balzac a čínská švadlenka se roku 2000 stala francouzským, a posléze i světovým bestsellerem.
Hana Zahradníčková
O letech prožitých v emigraci, ale také o dětství v carském Petrohradu, o meziválečném Berlíně, o Praze a o lidech, které na životní pouti dvacátým stoletím potkala, vypráví Berberovová ve strhující autobiografii Psáno kurzivou.
Alain Robbe-Grillet (1922–2008), původním povoláním zemědělský inženýr, je zakladatelem a čelným představitelem literárního hnutí „nového románu“.
Když před necelým rokem vydala Květa Legátová povídkovou knížku Želary, zdála se jako závan z literárních časů, kdy psaný jazyk byl košatý a čistý, osudy hrdinů vášnivé a kdy se autoři nebáli baladického tónu.
Román o lásce a nenávisti z dob ruské občanské války 1919–1920, Ránu z milosti, komorní příběh o tragických osudech německé aristokracie v období ruské občanské války, situovaný do bažinatých plání Pobaltí, napsala Marguerite Yourcenarová v pohnutém roce 1939.
Nad střechami Paříže leží Belleville. Podivná čtvrť. Bydlí tam přistěhovalci, začínající umělci, alkoholická chudina a spisovatel Daniel Pennac, který Belleville proslavil sérií románů.
Na jaře 1891 se třiačtyřicetiletý Paul Gauguin rozhodl opustit Evropu, zanechat tu všechny problémy - rodinné i existenční - a vypravit se do Tichomoří za vidinou snadného a svobodného života daleko od civilizace...