Když se v loňském roce k vydání chystaly Proměny světa a vydavatel žádal čtenáře o podporu, stala se kniha snad nejúspěšnější publikací českého crowdfundingu. Nyní přibylo pokračování. Obě knihy obsahují rozhovory s výraznými osobnostmi se silnými názory a ani tazatelé se se svými vlastními razantními postoji netají, naopak je někdy až otravně a přehnaně vnucují. Naštěstí ne všichni a vždy.
Jiří Peňás
„Cestopis jako literární žánr dnes pomalu, ale jistě chřadne na úbytě,“ napsal nedávno významný český novinář ve své recenzi poslední cestopisné knihy Ladislava Zibury, kterého uvádí jako výjimku. Co je na takovém tvrzení pravdy?
Nápadité kunsthistorické exkurzy, šťavnatá líčení uměleckých děl i poutavé historky ze života velikánů. Bohužel místy knihu kazí autorovy náznaky o tom, co vše v té jediné správné Evropě má místo a co už ne.
Lidovky jsou představeny jak z hlediska širšího filozofického a společenského kontextu a jejich „ideálního“ ideového směřování, tak i z pohledu odvráceného. Ostatně na to v úvodu naráží i editor sborníku Jiří Peňás, který si uvědomuje odpovědnost přispívat do tiskoviny s tak slavnou duchovní tradicí, a snaží se nebrat tento úkol až zas tolik vážně.
V knize Deset procent naděje najdete okolo osmdesáti kritikových filmových, knižních a celkově kulturně-společenských recenzí, kritik, poznámek či glos a připomínek.