Pandemie více než cokoli jiného obnažila chronické problémy americké společnosti. I když v některých přirovnáních současných Spojených států k hitlerovskému Německu historik Snyder jistě přehání, v lecčems má jeho diagnóza obecnější platnost.
Timothy Snyder
Kniha je poučná v tom, že poskytuje hlubší vhled do myšlení lidí, kteří dnes lamentují nad údajným rozvratem západní civilizace. Celkové autorovo pojetí ale působí až příliš černobíle.
Místo tíhnutí k univerzalismu, typického pro devadesátá léta, nyní po celé Evropě nastupuje nacionalismus. Snyderova práce z roku 2003 je paradoxně velmi aktuální.
Namísto tradičního dějepisného pojednání máme co do činění s mistrně sepsaným pamfletem – a s tímto vědomím bychom knihu měli číst i hodnotit. Některé načrtnuté analogie trochu kulhají, což Snyder jako vzdělaný historik velmi dobře ví.
Lokální problém klimatických změn může vyvolat lokální konflikty, globální klimatická krize může vyvolat poptávku po globálních obětech. Určité indicie toho, jak by příslušné lokální konflikty mohly vypadat a jak by mohly přerůst v konflikty globální, dal za posledních dvacet let africký kontinent.
I když kniha obsahuje i dva texty, který už byly dříve česky publikovány, je nutné ji jako celek přivítat. Její autor je nejen erudovaný historik, ale i břitký polemik a obratný stylista. Litovat nad ní můžeme jen toho, že v Česku jeho aktuálně politické texty nevycházejí častěji. A že u nás Snyder nedostává více cen.