V románu Hanne Ørstavik Farářka si na své přijdou čtenáři, kteří mají v literatuře rádi poklidné tempo, minimum děje a důkladný vhled do nitra ženských postav, zájemci o dějiny Sámů a koneckonců všichni, kteří se zaobírají otázkou, proč a jak žít.
Hanne Ørstavik
U příležitosti návštěvy veletrhu Svět knihy Praha 2009 poskytly norské autorky Helene Uri a Hanne Ørstavik rozhovor našemu serveru iliteratura.cz. Obě autorky v něm odpovídaly na stejné otázky, které jsme s jejich svolením sestavily do jednoho rozhovoru.
Útlý román Norky Hanne Ørstavikové Ve skutečnosti (1999)se v originále jmenuje Stejně pravdivé, jak já jsem skutečná. Řádka připomínající lyrický verš dává tušit, že půjde o hledání pravdy, životní cesty, autentické existence. To se potvrdí hned na prvních stranách. Stejně jako nadpis působí existenciálně i výchozí situace. Vypravěčka Johana, studentka psychologie, nemůže ven ze svého pokoje. Je v něm zamčená.
Román Ve skutečnosti vykresluje v poněkud extrémní podobě problém neúplné a nefunkční rodiny, který denně řeší mnoho rodičů a jejich dospívající dětí.
Ørstaviková, která debutovala v devadesátých letech, je jednou z nejuznávanějších současných norských autorek, tuto pozici dosvědčuje i řada literárních ocenění.
Kniha nadějné norské prozaičky Hanne Ørstavikové (nar. 1969), která vydala už celkem sedm románů. Autorku zajímají společenské problémy, především moderní fenomén nefunkční rodiny.