Více než dva miliony slov slavného amerického filozofa zachycují jeho pokrokové myšlenky v té nejautentičtější podobě. Z deníku se stalo plnohodnotné literární dílo, které nyní, po 160 letech od svého vzniku, poprvé vychází i v češtině.
Henry David Thoreau
Soubor Mainské lesy obsahuje Thoreauovo líčení tří výprav do nitra rozsáhlých lesů státu Maine, dodnes přezdívaného Borovicový stát. Podnikl je v letech 1846, 1853 a 1857 a o každé zanechal detailní zprávu. Jeho poutavé vyprávění odhaluje dnes už prakticky neexistující krajinu.
Henry David Thoreau (1817–1862), příslušník amerického transcendentalistického hnutí, je autorem obsáhlých deníkových zápisků a řady esejistických textů inspirovaných úvahami o vztahu člověka a přírody i praxí života v ní. Je autorem mnoha děl, mezi ta neslavnější patří Walden aneb život v lesích a esej Občanská neposlušnost.
Dnes víme, že kniha, která vyšla pod názvem Walden aneb Život v lesích (Walden, or Life in the Woods) roku 1854, tedy celých sedm let po Thoreauově návratu z osamělé chatky u rybníka, není ani zdaleka pouhým záznamem autorovy zkušenosti; je zajímavou duchovní biografií a kontemplací nad vztahem člověka a přírody, nad smyslem života a existence.