Dystopický román Jádro Slunce líčí kontrafaktuální historii Finska, ve kterém vládne kontrolovaný blahobyt, eugenické postupy a na černém trhu se obchoduje s chilli.
Linda Dejdarová
Čtenáři možná nebude po několika prvních desítkách stránek ze zvracení bulimarektičky Anny v románu finské autorky Sofi Oksanen fyzicky nejlíp, přesto je ale kniha čtenářským zážitkem. Jedná se o román mnohovrstevnatý a ambivalentní, příběh o identitě a o nemoci dnešní doby, nabízející spoustu výkladů tak, jak to má u literatury s ambicemi stát se kanonizovanou být.
Román Stalinovy krávy čtenáři podává neobvykle syrový a přímočarý pohled na dvojí problematiku: jednak na problém poruch příjmu potravy, bulimii a anorexii, jejichž hranice je velmi často tak nezřetelná, až by se dalo říci, že neexistuje; a jednak na problém dvojí identity člověka...
Eeva Tenhunen (nar. 1937) patří k průkopnicím ženské detektivky ve Finsku.
Maarit Verronen si na poli finské krásné literatury vybudovala stabilní pozici. Ve svých dílech, která jsou elegantní směsicí sci-fi a fantasy, oslovuje jak mladé, tak zralé čtenáře. Dvakrát byla navržena na cenu Finlandia a získala mnoho jiných literárních ocenění.
Děj románu Z Temné země se odehrává ve světě, jehož obyvateli jsou jednopohlavní stvoření rozmanitého tvaru. Zatímco lidský svět je postaven na hodnotovém systému ušlechtilé mysli, čistoty charakteru a co nejvyššího vzdělání, hodnotový systém románového světa je založen na vhodnosti tvarů a schopnosti zapadnout do určité formy.