Vzpomínání na přítele, který spáchal sebevraždu, vede vypravěče ke srovnávání dvou vzdálených měst, Paříže a její „pekelné verze“, severoafrického Búr Súdánu, stejně jako takřka idylických šedesát let s depresivním, povrchním a konzumním dneškem: stáří obou mužů přineslo deziluzi a vystřízlivění z mladických ideálů.
Olivier Rolin
Olivier Rolin našel téma na svůj nový román v Rusku, na Soloveckých ostrovech v Bílém moři. Příběh vyčetl z dopisů vězněného otce čtyřleté dcerce a její matce: meteorolog Vangengheim strávil v gulagu zřízeném v původním pravoslavném klášteře tři roky. Ač nikdy nepolevil ve víře ve stalinský režim, skončil v hromadném hrobě.
Kniha nás zavádí do skomírajícího súdánského přístavu při Rudém moři, kam se vypravěč uchýlil po odchodu z Francie. Búr Súdán je jakýmsi předobrazem pekla, příznačné město, kde bují zločin a korupce.
Olivier Rolin má bohatou a bouřlivou levičáckou minulost. V románu Papírový tygr se vrací k Paříži svého mládí, vzpomíná na Vietnam a jiné historické události - na dobu, kdy neexistoval internet, nebyl rychlovlak TGV ani mobily, kabelová televize, walkmany a záznamníky.