Protektorát Čechy a Morava byl poměrně unikátním konstruktem, při jehož zřizování ani sami okupanti ještě neměli potřebné zkušenosti a vlastně se ani mezi sebou nedokázali shodnout, jakým způsobem by měl být řízen. K tomu je nutné zohlednit postoje protektorátní vlády, širokých vrstev obyvatelstva, domácí i zahraniční odboj a také kolaboranty, kteří byli svou horlivostí okupantům spíše na obtíž. Není divu, že podrobný rozbor těchto vztahů si vyžádal několik set stran.
DB
Detlef Brandes
Proč byl K. H. Frank označován za čechofila? Existoval plán na rozdělení Protektorátu mezi okolní župy? Na otázky iLiteratury odpovídal německý historik Detlef Brandes, který v Praze uváděl novou knihu Germanizovat a vysídlit. Nacistická národní politika v českých zemích.
Historik Detlef Brandes, jeden z mála zahraničních badatelů, kteří se o českou historii nejen zajímají, ale dokonce neváhali se kvůli jejímu studiu i naučit česky, se v této publikaci zaměřil blíže na plány na poněmčení protektorátního prostoru a představuje několik koncepcí germanizační politiky, které byly svého času ve hře. Přispívá tak svou troškou k lepšímu a plastičtějšímu porozumění existence Protektorátu Čechy a Morava jako historického fenoménu.