Pruh sem, kapka tam
Akvarijní rybička musí urazit pořádný kus cesty, než si najde opravdovou kamarádku. Koho potká a co se přitom naučí? Že každá strana má dvě mince a že sklenice může být poloprázdná nebo poloplná. Poutavý příběh je záměrně prosycen řadou ustálených spojení, jejichž význam kniha přívětivě vysvětluje – slovem i obrazem, vážně i s humorem.
Kdo si v raném předškolním věku zamiloval medvěda vegetariána z knihy Levou zadní (2018), toho zřejmě nadchne i odvážná skalára Klára z novinky O kapku víc téže autorky: Mariany Tutschové (nar. 1989), grafické designérky, jež své autorské knihy vydává v nakladatelství Labyrint. Debutovala v roce 2017 titulem Zkratky, nápaditým brožovaným bedekrem o využívání času, a následně do knižní podoby převedla svou magisterskou práci (Levou zadní, 2018, stipendium Nadace Miroslava Šaška). S několikaletým odstupem se nyní vrátila k osvědčenému konceptu naučné a zároveň zábavné autorské knihy – na knižní pulty tak zamířila půvabná dětská publikace O kapku víc.
Děti předškolního a mladšího školního věku na první pohled potěší svými ilustracemi: každou stránku s písmenky vyvažuje druhá s velkými situačními portréty zvířat, která v příběhu vystupují – od blahosklonného medvěda (kterého děti znají už z minulé knihy) přes mořského koníka a lososa až po méně známé obyvatele vodního živlu, jakými jsou například leskyně skvrnitá, terej modronohý či dlouhokrčka australská. Vyobrazení si drží realistickou podobu, aby děti mohly zvířata poznat a pojmenovat, a zároveň akcentují tu detail, tu nečekanou scénu při setkání s rybí hrdinkou Klárou, tu zajímavý kontrast. Jeden příklad za všechny: drobná pruhovaná rybka ve veliké chlupaté tlapě medvěda – z něhož nevidíme víc než tu tlapu a drápy přes celou stránku! Vypadá to zlověstně, přestože medvěd vlastně rybičku právě zachránil. Při pozornějším prohlížení si všimneme, že ilustrace díky své barevnosti, kompozici a také technice – jde o kolorované kresby – působí velmi harmonicky, a přitom často zachycují výjevy, které pro protagonistku skaláru představují nebezpečí.
V úzkých se akvarijní rybka ocitne hned na úvod příběhu: Karlík odložil zavařovačku s rybkami u lavičky v parku a začal hrát fotbal. Voda se přehřívá, a tak skalára Klára vyskočí ze sklenice, aby si zachránila život, a pokračuje do potoka, do řeky, do moře. Odvážnou hrdinku popohání nespokojenost s vlastním tělem (pruh navíc!) a především pak zvědavost i odhodlání rozhodovat sama o sobě a jít za svým snem. Jde o další variantu schématu, kdy cesta je cíl: potkává další zvířata, sbírá životní zkušenosti, přemýšlí o sobě a ze své perspektivy uvažuje i o druhých. Nakonec nachází novou kamarádku, díky které přestane pochybovat o svém vzhledu a pochopí, co má v životě větší váhu. Příběh o seberozvoji a síle přátelství neztrácí dech, jasně sděluje poselství a nepostrádá pointu. Jedinečnost celé této nápaditě a precizně zpracované knihy však spočívá v tom, že originální příběh kombinuje s jazykovým výkladem ustálených spojení. Nepříliš rozsáhlý text je protkán třemi desítkami idiomů, jejichž význam i původ autorka citlivě vysvětluje – jednou je Klára na vážkách a jindy v ráži, něčeho má plné zuby a po jiném by se utloukla, dokonce, haha, jako ryba vezme nohy na ramena, jen aby se neocitla jednou nohou v hrobě. Humorný moment při výkladu idiomů naznačují autorčiny drobné kresby tužkou, jež poukazují na nemožnost chápat význam těchto spojení doslovně. Někdy se výklad opírá i o etymologickou poznámku a odhaluje tak mimo jiné i historický vliv němčiny na češtinu.
Díky promyšlené koncepci není kniha O kapku víc předmětem na jedno použití a děti se k ní budou opakovaně vracet. Bonusem pro začínající čtenáře je i fakt, že je celý text vysázen velkými písmeny, s jejichž rozpoznáváním a čtením ti nejmenší obvykle začínají.
Kupte si knihu:
Podpoříte provoz našich stránek.