Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků
Publikace přibližující život a tvorbu ukrajinských básníků, kteří žili v Čechách mezi dvěma světovými válkami.
Útlá pěkná knížečka by si zasloužila slušnější propagaci a distribuci. Mně do rukou se dostala více méně náhodou. Nenarazíte na ni totiž v žádném knihkupectví, nikde žádný odkaz, žádný zpráva. Přitom kniha vyšla již před dvěma lety a jde o velice zajímavou brožurku, která představuje českým čtenářům meziválečnou ukrajinskou elitu. Pouze v neděli 5. 10. 2003 vysílal ČRo 3 Vltava hodinový pořad právě o této knížečce. Jde o básníky, kteří po revoluci odešli či byli vyhnáni z Ukrajiny. Někteří zůstali, jiní odešli dále na západ a někteří se na Ukrajinu vrátili, což se jim ovšem stalo osudným. Pražská škola měla velký vliv na celou ukrajinskou emigrantskou básnickou tvorbu bez rozdílu.
V úvodu (napsala Alena Morávková) je vysvětlena problematika Pražské školy, jak je skupina básníků nazývána, následuje 13 medailonů jednotlivých autorů a ukázky z jejich tvorby (ukrajinsky i česky) a závěr je věnován studiím o Juriji Klenovi, Jevhenu Malaňukovi a Oleksandru Olžyčovi. Resumé je v angličtině a ukrajinštině.
Verše dle pracovních překladů Marji Ňachajové přebásnili Petr Borkovec, Václav Daněk a Tomáš Vašut.
Děti stepní Hellady. Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Koordinační rada Společnosti přátel národů východu, Praha, 2001, 96 s.