Vše, co chce školák znát o Hvězdných válkách
Kniha může poskytnout základní faktografický přehled. „Absolutně všechno“ o Star Wars v ní najde řekněme osmileté dítě, náročnější čeští zájemci si budou muset ještě nějakou dobu počkat.
Star Wars: Absolutně všechno, co potřebujete vědět. Tak zní název knihy, která vyšla nedlouho před uvedením dalšího dílu série Star Wars: Síla se probouzí do kin. V češtině je to nejkomplexnější encyklopedie k celému fikčnímu světu této veleúspěšné ságy, i když základní příběh možná přehledněji shrnuje rovněž letošní publikace Star Wars: průvodce světem Hvězdných válek (Egmont, 2015).
Čtenář zde najde četné základní údaje: přehled Jediů, „přírodopisné“ charakteristiky bytostí, které tento fikční svět a jeho jednotlivé planety obývají, nebo životopisy hlavních hrdinů, včetně přehledu čtyř žen, s nimiž měl Anakin Skywalker nějaký vztah (končící ve všech případech tragicky). Ale fanoušky potěší především detaily: kdo čistí podlahu na Hvězdě smrti, kolik droidů nese jedna bitevní loď Obchodní federace, jakou přezdívku dostal mladý Luke Skywalker na Tatooinu nebo kde Jabba Hutt drží žáby, které tak rád jí. Svět Hvězdných válek je tak v knize představen jako univerzum s tolika fantastickými podrobnostmi a překvapivými detaily, že by si je obyčejný smrtelník těžko mohl vymyslet - a musí být nějakým způsobem skutečný. Po vzoru populárně naučných knih pro děti má každá dvoustrana předem dané rubriky s nadpisy jako Fakta, Podivné, Páni! nebo Jako fakt?!, které seznamují s největšími bizarnostmi dané postavy, rasy či planety. Tak se čtenář může dozvědět, že „Geonosiané staví své věže z kamenného prášku smíchaného s výměšky parazita phidna (z hovínek)!“ Občas autoři přecházejí i na další, „metatextovou“ rovinu, a to když prozrazují některé podrobnosti z natáčení, případně vysvětlují něco málo z tradičních kulturních předobrazů dané postavy, například že maska Darth Vadera částečně vychází z podoby přilby japonských samurajů. To je však, upřímně řečeno, spíše jen podružná výpůjčka. Mnohem podstatnější mytologické souvislosti i inspiraci režiséra George Lucase u komparativního religionisty Josepha Campbella (1904-1987) nechává kniha bohužel stranou. Polemizovat také můžeme s tím, jak kniha shrnuje příběh Luka Skywalkera: spíše než aby „porazil svého otce“, šlo možná o to, aby jej dokázal rozpoznat a našli společně cestu ke smíření.
V zahraničí vycházejí stovky titulů, které Star Wars seriózně analyzují z řady hledisek a interpretují je v kontextu různých vědeckých disciplín i duchovních tradic. V jednotlivých postavách jsou také nacházeni nositelé odlišných filozofických postojů: například Han Solo je vykládán jako etický egoista, mistr Yoda coby stoik atd. Další autoři zdůrazňují, že Lucas chtěl do dětí nenásilně vpravit víru v nejvyšší bytost, takže vycházejí i tituly jako Jedi v lotosu: Star Wars a hinduistická tradice, Tao Star Wars nebo Křesťanská moudrost Mistrů Jedi. O kontextualizaci díla v české kultuře se u nás pokouší především literární vědec Petr A. Bílek, jenž nedávno životní příběh hlavního hrdiny Luka přirovnal – trochu překvapivě – k postavě Tylova Švandy dudáka, který se vydává do světa a posléze se pokorně vrací zpět. Dobrá zpráva je, že tentýž autor uvažuje do budoucna připravit knihu na téma SW v podobném stylu, jakou byla kolektivně sepsaná publikace James Bond a major Zeman: ideologizující vzorce vyprávění (Pistorius & Olšanská, 2007), kterou Bílek sestavil a redigoval.
Kniha Star Wars: Absolutně všechno, co potřebujete vědět je encyklopedie populární a spíše triviální, může snad poskytnout základní faktografický přehled. „Absolutně všechno“ o Star Wars v ní najde osmileté dítě, náročnější čeští zájemci si budou muset ještě nějakou dobu počkat na zevrubnější studie. Naopak ti, kteří se s tímto popkulturním fenoménem setkávají poprvé, si mohou k hodnocení přidat deset procent.
Kupte si knihu:
Podpoříte provoz našich stránek.