„Některé texty pro děti a mladistvé píšu nejspíš pro dítě ve mně, jiné vycházejí z čisté radosti z příběhu nebo jazyka,“ podotkla rakouská spisovatelka Cornelia Travnicek v rozhovoru se svou českou překladatelkou Magdalenou Štulcovou. A vysvětluje také, jaké motivy z příběhu Petera Pana prostoupily její román Andělský prach.
Cornelia Travnicek
Život na okraji lidské společnosti mladá rakouská autorka Cornelie Travnicek tematizuje v různých podobách ve všech svých románech; tentokrát se zaměřila na děti zneužívané dospělými „pasáky“ ke krádežím – a jejich kruté osudy líčí nebývale křehce, s poetikou dětské fantazie.
Sedm knižních titulů před dovršením třicítky – taková je literární bilance úspěšné rakouské autorky Cornelie Travnicek. Píše čtivě, ale nikoli jen pro pobavení čtenáře. Ve svých povídkách i románech klade znepokojivé otázky, které nutí k zamyšlení. Obratně používá lakonický jazyk a jemný humor, nebojí se smutku, ale vyhýbá se melancholii a sentimentu.
Cornelia Travnicek, absolventka studia sinologie a informatiky, ve svém druhém románu Junge Hunde zúročila znalosti nabyté studiem. Jeden z hlavních protagonistů se na prahu dospělosti vydává z Rakouska, kde vyrostl, do Číny hledat svou biologickou matku. A slibným kombinatorickým cvičením se zdá být i forma vyprávění – střídání dvou vypravěčských hlasů. Škoda jen, že výsledek je poněkud předvídatelný.
Rakouská autorka Cornelia Travnicek představila na pražském knižním veletrhu Svět knihy 2016 svůj aktuální román Junge Hunde. Titul bychom mohli volně přeložit jako „Štěňata“ – odkazuje k hravým, zamilovaným psím mazlíčkům (o nichž pojednává i následující ukázka), ale také k dvěma mladým protagonistům románu, kteří jsou na prahu dospělosti konfrontováni s nečekanou pravdou o svém životě.
Kniha se odehrává ve Vídni, ve městě, kde je, i když se večer zhasne, v každé místnosti neustále světlo, sníh v této metropoli padá už napůl špinavý, nikoli bílý. Román zachycuje životní příběh ústřední hrdinky Mae, inteligentní a výjimečné mladé ženy, pocházející z ne zrovna utěšených rodinných poměrů.