Zrůdičky a vražda
Nejlepší detektivka podle poroty cen Magnesia Litera má pozoruhodnou stavbu: střídá pátrání po vraždě v daleké minulosti s šetřením současným, které provádí univerzitní historik.
Nejlepší detektivka podle poroty cen Magnesia Litera má pozoruhodnou stavbu: střídá pátrání po vraždě v daleké minulosti s šetřením současným, které provádí univerzitní historik.
Philippe Besson odjakživa rád vyprávěl příběhy, a to natolik, že si díky nim vybudoval spisovatelskou kariéru. Síť lží a polopravd, kterou kolem sebe utkal, ale po patnácti letech naruší nečekané setkání. Krátká výměna pohledů s mladíkem s tváří jeho dávno ztracené lásky vtáhne Bessona zpátky do roku 1984, kdy všechno začalo. Bolestivý román o lásce předurčené k zániku je intimní autorskou zpovědí.
Kdo byl před sto lety řazen do elity národa? Jak byli dotyční zachyceni fotograficky? Kniha nedávno oceněná Magnesií Literou připomíná, kdo zde vytvářel myšlenkové a kulturní dědictví, ale současně se také sama stává jeho součástí.
Česky vyšla kniha Etnické čištění Palestiny, kvůli které musel izraelský nový historik Ilan Pappé opustit Izrael.
Zatímco české vydání omnibusu Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíčka s pizzou autorské dvojice Melo–Cavia si čtenáře před třemi lety našlo, jejich komiks Balada pro Sofii zůstal stranou zájmu. Nyní se portugalský scenárista Filipe Melo chystá do Prahy na veletrh Svět knihy, a lepší příležitost prozkoumat jeho druhé do češtiny přeložené dílo se sotva naskytne.
Základní a poněkud zjednodušující přehled zdejších dějin vztahu ke stromům, který kniha nabízí, může nicméně být odrazovým můstkem k dalšímu pátrání.
Sbírka Středomoří je smyslovou archeologií evropské paměti, která z trosek skládá mapu současného bytí. Barreto Guimarãesova kontemplativní poezie balancuje mezi velkými mýty a tichou každodenností.
Praktický návod mladým nadšencům vysvětluje, jak si vytvořit vlastní paleontologickou sbírku, prozrazuje, co všechno se dá ze zkameněliny vyčíst o podobě a životě dávných tvorů, a nastiňuje vývoj pozemského života od jeho vzniku po současnost.
Vážení autisté, v této knize se dozvíte, jak rozumět leckdy absurdnímu chování neurotypiků (tedy takzvaných normálních lidí) a přežít ve světě, který je bohužel přizpůsoben právě jim. Knihu ovšem neváhejte šířit i mezi neurotypiky, aby lépe pochopili, v čem se svou normálností (za kterou ostatně nemohou) liší od autistického prožívání.
V souvislosti s poezií Ivana Wernische se často píše o jeho zálibě v neologismech, mystifikaci, parafrázích a nápodobě. Wernisch je básník disponující neuvěřitelnou schopností používat jazyk tak, aby ho poslouchal. Básně z „nové“ sbírky staví především na jemném, nepostřehnutelném přechodu od téměř idylických obrazů k překvapivému, ironickému i znepokojivému vyústění.
Ačkoliv udivená postavička na obálce knihy, opírající se zády o neméně udiveného ledního medvěda, vypadá jako malá holčička, nenechte se mýlit. Kdepak člověk nebo zvíře, to by bylo příliš jednoduché, znejišťuje nás autorka hned na prvních stranách. Jisté však je, že tahle bytůstka oplývá nezměrnou energií a fantazií a že díky červenému provázku pozná spoustu nových přátel a překoná osamělost.
První původní česká kniha upozorňující na emocionální dimenzi klimatické krize. Podněty ze zahraničí, hlavně od filozofa Davida Abrama, spojuje s domácími tradicemi, zvláště s myšlenkami klasičky zdejší environmentální sociologie Hany Librové.
Christopher Paolini se podruhé od dokončení tetralogie o dračím jezdci Eragonovi vrací do fantasy světa Alagaësie. Oproti dřívější sbírce kratších příběhů Poutník, čarodějnice a červ je Murtagh co do rozsahu návratem značně opulentním, a tedy ne pouze příležitostným. To s sebou nese řadu nároků a je vidět, že s nimi autor zápasí.
Sní o tom snad každý spisovatel: aby jeho knihu ocenili jak odborníci, tak běžní čtenáři. Nedávno se to splnilo Anjet Daanjeové, když její Píseň o čápu a velbloudovi vyhlásili nizozemští a vlámští literární odborníci i čtenáři za nejlepší nizozemsky psaný román 21. století. Rozsáhlou knihu máme k dispozici i v českém překladu.
Optimisticky nahlížené environmentální problémy, podložené tvrdými daty. Tvrdá data naředěná nadšením i osobním příběhem autorky. Kniha dává naději a nabízí konkrétní kroky, které vedou k udržitelné budoucnosti.
Antologie překladů tradiční japonské poezie propojuje estetiku haiku a tanka s poetikou hmyzu – ne jako biologického fenoménu, ale jako nositele emocí, obraznosti a pomíjivosti.
Kremulátor, třetí do češtiny přeložený román běloruského spisovatele Saši Filipenka, vykresluje paranoidní režim, který nepřátele nehledal, ale vytvářel si je. Současně na příběhu hlavního hrdiny připomíná, jak vrtkavé byly osudy, které na mnoho obyvatel Ruska čekaly po říjnové revoluci.
Ceněná hororová série převrací známé schéma: skupinka mladých lidí se sejde v luxusní odlehlé vile, kde je nečeká nic hezkého. Ale zlo tentokrát neřádí mezi nimi, naopak ničí svět kolem.
Praha. Město, jež od nepaměti láká nejen turisty, ale také umělce všeho druhu, znovu vstupuje do centra literární pozornosti. Tentokrát však není pouhou kulisou příběhu, ale samotným vypravěčem, živou bytostí a hybatelem děje.
Výjimečné trojsvazkové vydání všech 170 pohádek Hanse Christiana Andersena s bohatou obrazovou výbavou Filipa Pošivače a v pečlivých překladech Heleny Březinové a Františka Fröhlicha je oslavou Andersenovy nadčasové poetiky i syrové imaginace. Výpravné vydání působí jako umělecké dílo – pohádkové, ale i pravdivé, stejně jako Andersen sám.
Autorka dvou úspěšných novel předkládá čtenářům svůj povídkový debut. A dělá to dobře – jednotlivé texty propojuje nejen nápaditou koncepcí celé sbírky, ale i různými opozicemi, které její postavy zastupují.
Dílo, které pro rok 2024 získalo hlavní cenu v soutěži M. Ivanova o nejlepší knihu literatury faktu, vyčerpávajícím způsobem líčí systém šlechtických hodností i to, jak šlo finanční kapitál „přetavit“ v sociální. Čili jak se prostřednictvím darů na dobročinné či státní účely dopracovat ke šlechtickému titulu. Nezamlčuje ani to, v čem spočívala rizika takového povýšení a proč o ně někteří žádali tajně.
Na sedmou povídkovou sbírku rozeného romanopisce Stephena Kinga se čekalo téměř deset let. Vyloženě výborných děl během té doby vydal pomálu. O to překvapivější je, že právě takovou knihou je Čím temnější, tím lepší.
Co byste si přáli naposledy spatřit, než definitivně odejdete z tohoto světa? Japonská autorka nabízí dojemnou odpověď – sérii vybraných vzpomínek, zachycených jako fotografie, které se před očima promítnou jako poslední kolotoč života.
Jak sladit pracovní a osobní život, proč beru míň, jak se vypořádat s diskriminací v práci a kde leží hranice mezi nejistotou a flexibilitou? Publikace zviditelňuje genderové nerovnosti na trhu práce a ukazuje, proč mohou mít ženy někdy pocit, že tahají za kratší konec provazu.
Polský kreslíř vidí vzdálenou budoucnost lidstva jako svět po apokalypse. Což ale neznamená, že v něm není místo pro (černý) humor.
Sally Rooneyová opět přináší hutnou moderní romanci, kterou tentokrát obohacuje i o hlubší ponor do rodinných a přátelských vztahů. Její mileniálští hrdinové vyspěli a ocitli se na prahu středního věku. Čtenáře si však Rooneyová nachází napříč generacemi.
Ačkoli středověký súfijský mistr Qušajrí napsal své monumentální encyklopedické dílo na začátku 11. století, jeho výklady se dnes hemží YouTube i sociální sítě. Mystická cesta totiž dodnes neodmyslitelně patří k islámu a kráčet po ní může každý, ať už ve století jedenáctém nebo jednadvacátém.
Převyprávění jedné z nejslavnějších staročeských legend o kaskadérském kousku vladyky Horymíra a jeho věrného koně Šemíka zatraktivňuje dětem národní dějiny a seznamuje je s důležitými reáliemi.
Debut severočeského autora pojednává přístupnou a čtivou formou o diskriminaci a rasismu, to však není jeho jediná přednost.