Dobrodružství architektury
Dobrých populárně-naučných dětských knih není nikdy dost. Letos v češtině vyšla publikace Alexandry a Daniela Mizielińských s lakonickým, ale výmluvným názvem D.O.M.E.K., která dětem otevírá pestrý svět moderní architektury.
Dobrých populárně-naučných dětských knih není nikdy dost. Letos v češtině vyšla publikace Alexandry a Daniela Mizielińských s lakonickým, ale výmluvným názvem D.O.M.E.K., která dětem otevírá pestrý svět moderní architektury.
Manželské duo Mizielińských je na polském literárním nebi zářivou hvězdou. Může za to nejen charakteristický a snadno rozpoznatelný styl barevných, záměrně naivních až dětských a na všelijaké postavy bohatých ilustrací, ale také nápaditost a propracovanost, s jakou pojímají vybraná témata. Autorská kniha D.O.M.E.K. vyšla v roce 2008 ve varšavském nakladatelství Dwie Siostry, jehož pozoruhodná produkce se soustřeďuje především na výtvarně zajímavé tituly. Po knížce zabývající se architekturou do série přibyly také knihy o designu, módě a moderním umění. V roce 2011 přišli autoři s novou sérií beze slov Mamoko a o něco později s velkoformátovým atlasem Mapy. Jejich knihy vycházejí v nezanedbatelných nákladech v mnoha zemích a všude slaví úspěch.
D.O.M.E.K. je průvodce po pětatřiceti světových stavbách, které autoři (a s nimi „skupina nezávislých vědců“) považují za nejzajímavější příklady architektonické vynalézavosti. Jak se píše v úvodu: „Domkologie je věda o skrýších, které si lidé stvořili, aby je ochránily před všelijakým nebezpečím. Tyto skrýše, které vesměs nazýváme domy, mohou nabývat různorodých tvarů a obvykle mají spoustu funkcí.“
Každé stavbě jsou věnovány minimálně dvě, někdy i tři dvoustrany a krátký text vždy doplňují bohaté ilustrace. Zatímco komentář přibližuje kontext a vysvětluje motivaci nebo funkčnost jednotlivých staveb, ilustrace s encyklopedickou přesností zachycují jejich podobu a zároveň vyzdvihují zajímavé detaily, představují portréty architektů, případně kapitolku oživují drobnými, téměř komiksovými vtípky. Maximální důraz se přitom klade na srozumitelnost a přehlednost – když je třeba, kresba je patřičně schematická, volný prostor vyplňují menší, „kontextové“ ilustrace a každý dům doprovázejí ikonky popisující jeho základní funkce a rysy. Při pohledu na úvodní dvoustranu každé kapitolky má tak dítě před sebou kromě stavby a textu o ní i vlaječku státu, v němž dům stojí, zmenšenou mapku s lokalitou, portrét architekta a sadu ikonek, z nichž je okamžitě patrné, k čemu dům slouží či neslouží.
Právě názornost v kombinaci s odlehčeným tónem a smyslem pro zaujetí dětského čtenáře nejrůznějšími výstřednostmi a technickými divy jsou hlavními přednostmi této knihy: „Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik je u vás doma místa bez užitku? (…) Bylo by báječné, kdyby se místnosti objevily jen tehdy, když je potřebujete. Přesně tak funguje tento jednoduchý a funkční dům ve tvaru kufru, který stojí v Číně hned pod Velkou čínskou zdí.“ Autoři se přitom nenechají unášet zbytečnými podrobnostmi, texty jsou svižné a rozsahem i grafickou úpravou vstřícné.
Kniha D.O.M.E.K. není, a ani netouží být encyklopedií historie architektury. Chce dětem zvyklým na tři pokoje o čtyřech stěnách přiblížit rozmanité možnosti architektů. Na jedné straně přitom ukazuje, jak vynalézavá a funkční jsou řešení některých problémů a jak blízko mohou mít umělé stavby k přírodě a jejím zákonům, na straně druhé nabízí i nejrůznější výstřelky nebo příklady architektonického vizionářství. Děti si tak rozšiřují povědomí o tom, co všechno se může skrývat pod pojmem dům.
D.O.M.E.K. zkrátka není jen „Důvtipná obrázková mozaika efektních konstrukcí“, jak zní jeho podtitul, ale především originální a ve své výběrovosti překvapivě komplexní průvodce moderní architekturou, který čtenářům poskytuje spoustu užitečných informací. Nadto rozvíjí jejich kreativitu a učí je, že dům nemusí být vždycky jen čtvereček se špičatou střechou a komínem nahoře.
Kupte si knihu:
Podpoříte provoz našich stránek.