Cenu Josefa Škvoreckého získal Emil Hakl
Novela Pravidla směšného chování byla vyhodnocena porotou Ceny Josefa Škvoreckého jako nejlepší letošní český beletristický počin. Její autor Emil Hakl si včera přebral z rukou organizátorů hlavní cenu, čtvrt milionu korun.
Novela Pravidla směšného chování byla vyhodnocena porotou Ceny Josefa Škvoreckého jako nejlepší letošní český beletristický počin. Její autor Emil Hakl si včera přebral z rukou organizátorů hlavní cenu, čtvrt milionu korun.
Ve druhém kole hlasování se vybíralo z pěti titulů, které byly zvoleny v kole předchozím. Porota vybírala z děl vydaných od června 2009 do května 2010. Výsledek druhého kola tajného hlasování byl nerozhodný, o vítězi nakonec rozhodl hlas předsedy poroty Vladimíra Karfíka. Ten se musel rozhodnout mezi Emilem Haklem a vzpomínkovou knihou Moje šílené století Ivana Klímy.
„Haklova kniha je generační výpovědí, která je výjimečná především velmi osobitým jazykem. Autor dokázal jazyk dneška přetavit v jazyk literární až básnický. Pro autora je vlastní jazyk a specifický pohled na svět nejdůležitějším nástrojem. Domnívám se, že přínos Emila Hakla nebyl dosud plně doceněn,“ říká Vladimír Karfík, pro kterého bylo rozhodování o to těžší, že je kolegou a osobním přítelem Ivana Klímy. „Ivan je jedním z nejoceňovanějších českých autorů, jeho paměti jsou pozoruhodné a originálně komponované. S panem Haklem jsem se nikdy nesetkal,“ dodává předseda poroty.
Vítězná próza Emila Hakla volně navazuje na autorovu nejúspěšnější knihu O rodičích a dětech. Ve třech příbězích píše vypravěč soukromou kroniku svého dosavadního života. Nejprve se vydává se dvěma mladšími přáteli vyzkoušet paragliding, aby se v napůl bezmocném závěsu začal přibližovat k vlastní minulosti. Nejpůsobivějším, absolutním předělem tohoto triptychu je loučení s otcem a závěr patří cestě do dunajské delty, symbolickému pokusu najít sebe sama. I v nejsmutnější situaci si Haklův hrdina dokáže zachovat odstup a s jazykem i vlastní pamětí zachází se stejnou bravurou jako Hrabalův Hanťa. Je ovšem dnešní, a proto drsnější.
Emil Hakl se narodil v roce 1958 v Praze. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka, obor tvorba textu, později ještě dva ročníky dramatického oboru tamtéž. Od roku 1981 pracoval jako aranžér, knihovník, skladník, strojník čerpací stanice a zvukař. V letech 1996–2000 se živil jako textař v řadě reklamních agentur. V roce 2001 dělal redaktora literárního obtýdeníku Tvar. Vsoučasné době se živí jako novinář.
Za knihu O rodičích a dětech dostal cenu za prózu Magnesia Litera 2002. Podle této novely byl natočen stejnojmenný film, který měl premiéru v únoru 2008. V dubnu 2008 vyšel Haklovi další román s názvem Let čarodějnice. Novela Pravidla směšného chování vyšla letos v nakladatelství Argo.